Yüksek Lisans Başvuru Tarihi

0
1246

Yüksek Lisans Başvuru Tarihi

Yüksek lisans nedir? Yüksek Lisans Başvuru Tarihi Yüksek lisans (İngilizcesi master olan), bir lisans (fakülte) öğretimine dayalı eğitim-öğretim ve araştırmanın sonuçlarını ortaya koymayı amaçlayan bir yükseköğretimi olmaktadır.

Yüksek lisans eğitimi, kişinin eğitim aldığı branşta uzmanlaşması ve bu durumu bilimsel bir makaleyle (tez) ispat etmesiyle tamamlanmaktadır. Bu eğitimin ardından kişi “bilim uzmanı”, “hekim” , “yüksek mühendis”, “yüksek mimar” gibi unvanlara sahip olmaktadır.

Yüksek lisans, Lisans eğitimi (4 Yıllık – Türkiye Sistemi) bittikten sonra devam edilen eğitime verilen isimdir. Tezli ve tezsiz yüksek lisans olarak ikiye ayrılmaktadır. Tezli yüksek lisans başvurusu yapmak için ALES’e girip yeterli puan almış olmak ve başvuru yapılan programın gerekliliklerini yerine getirmek gerekmektedir.

Tezsiz yüksek lisans için ALES şartı aranmamaktadır.

Yüksek Lisans Başvuru Tarihi Tezli yüksek lisans başvurularında yabancı dil puanı, lisans not ortalaması, ALES puanı ve mülakat puanı kriterleri ile değerlendirmeler yapılmaktadır. Tezli yüksek lisans başvurularında en az 55 ALES puanı şartı aranmaktadır. Bu YÖK tarafından belirlenen asgari ALES puanı şartıdır, üniversiteler daha yüksek ALES puanı isteyebilmektedir.

Yüksek Lisans Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Ales sınavı belirli aylarda değişiklik göstermektedir Ağustos Ekim gibi kesin tarih için mutlaka ÖSYM Sınav Takvimi sayfasını ziyaret etmeniz gerekmektedir. ALES sınavı diğer sınavlardan farklıdır sene içinde birçok defa olmaktadır.

Tezli Yüksek Lisans Nedir?

Tezli yüksek lisans programının amacı, öğrencinin bilimsel araştırma yaparak bilgilere erişme, bilgiyi değerlendirme ve yorumlama yeteneğini kazanmasını sağlamaktır.

Tezsiz Yüksek Lisans Nedir?

Tezsiz yüksek lisans programının amacı, öğrenciye mesleki konuda derin bilgi kazandırmak ve mevcut bilginin uygulamada nasıl kullanılacağını göstermektir. Tezsiz yüksek lisans programı İkinci Lisansüstü Öğretim’de de yürütülebilmektedir. Bu program toplam otuz krediden az olmamak koşuluyla en az on adet ders ile dönem projesi dersinden oluşmaktadır. Dönem projesi dersi kredisiz olup başarılı veya başarısız olarak değerlendirilmektedir. Öğrenci, dönem projesinin alındığı yarıyılda dönem projesine kayıt yaptırmak ve yarıyıl sonunda yazılı bir rapor vermek zorundadır. İlgili senato tarafından belirlenen esaslara bağlı olarak tezsiz yüksek lisans programının sonunda yeterlik sınavı uygulanabilmektedir.

(Daha Detaylı Ayrıntı ve Kaynak İçin Tıklayınız)

yüksek lisans başvuru tarihi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz