YKS Başvuru Tarihi

0
1153

YKS Başvuru Tarihi ÖSYM tarafından düzenlenecek olan YKS 2020 üniversite sınavı tarihi adaylara duyuruldu. Haberimizin devamından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

YKS 2020 BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN, SINAV HANGİ TARİHTE?

Üniversite sınavı (ÖSYM) kapsamında birinci oturum olan TYT 20 Haziran, AYT ve YDT oturumları ise 21 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. Sınava yönelik başvurular 6 Şubat ile 3 Mart 2020 tarihleri arasında yapılacak.
YKS sonuçları ise 23 Temmuz tarihinde açıklanacak.

 

YKS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr adresinden başvuru yapabilmektedirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar ise, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya tanımlanmış başvuru merkezlerinin birinden yapmaları gerekmektedir.

YKS‘ye başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini kılavuzda belirtiler bankalardan herhangi birine veya ÖSYM’nin https://odeme.osym.gov.tr internet adresinden kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatıracaklardır.

Başvuru bilgilerinizin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine girilmiş olması sınava başvuru için yeterli değildir. Sınav ücretini süresi içinde yatırmadığınız takdirde başvurunuz tamamlanmamış olacağından, sisteme girilmiş olan başvuru bilgileriniz geçersiz sayılacak ve işleme alınmayacaktır.

 

YKS’DE HANGİ ALANLARDAN SORU GELECEK VE SINAV SÜRESİ NE KADAR OLACAK?

TYT’de Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. Temel Yeterlik Testi 20 Haziran Cumartesi düzenlenecek, 135 dakika sürecektir.

AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi, Sosyal Bilimler-2 Testi, Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. Alan Yeterlik Testleri 21 Haziran pazar günü düzenlenecek 180 dakika sürecektir.

YDT’de ise, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça testleri yer almaktadır. Yabancı Dil Testi 21 Haziran’da düzenlenecek 120 dakika sürecektir.

Not: Adaylar, sınavın sabah oturumlarında saat 10.00’dan sonra; öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30’dan sonra sınav binalarına kesinlikle alınmayacaktır.

YKS Başvuru Tarihi ve Tarihleri hakkında daha fazla bilgi için basvurutarihi.com sayfamızı günlük takip etmeye devam ediniz. basvurutarihi.com ekibi sınava girecek tüm adaylarımıza başarılar diler.

yks başvuru tarihi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz