YKS Başvuru Tarihi 2022

0
1552

YKS Başvuru Tarihi 2022

Tüm öğrenci adaylarının merakla beklediği YKS Başvuru Tarihi 2022 ne zaman ve başvurular ne zaman başlayacak sınav ne zaman olacak tüm ayrıntılar haberimizin devamında..

2022 YKS başvuru ve sınav tarihleri dijital medyada son günlerin aranan konusu olarak dikkat çekmektedir. ÖSYM tarafından organize edilen ve toplamda üç oturum olarak uygulanacak YKS’nin 2022 sınav tarihleri, bu yıl 12. sınıfta yer alan öğrenciler ve mezuna kalan adaylarca merak edilen konular arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İşte, YKS Başvuru Tarihi 2022 den son bilgiler…

YKS Başvuru Tarihi 2022 BELLİ OLDU MU?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 2022 dönemi 18.06.2022 tarihinde yapılacaktır. Başvurular ise 11.02.2022 tarihinde ÖSYM sayfasında başlayacaktır.

BAŞVURULAR NASIL ALINACAK?
Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim (LİSE) kurumundan mezun olanlar sınava başvurabilmektedirler.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr adresinden başvuru yapabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan sınav adayları, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerden veya tanımlanmış başvuru merkezlerinin birinden yapacaklardır.

YKS’ye başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini kılavuzda belirtiler bankalardan herhangi birine veya ÖSYM’nin https://odeme.osym.gov.tr internet adresinden kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatırmaları gerekmektedir. Genellikle bu işlem tüm devlet bankalarından yapılabilmektedir.

SINAVDA HANGİ TESTLER YER ALMASI BEKLENİYOR?

TYT’de Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi, Sosyal Bilimler-2 Testi, Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. YDT’de ise, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça testleri genellikle yer almaktadır.

Yabancı dil oturumunda her dil için ayrı bir soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

yks başvuru tarihi 2022

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz