YKS 2023 Başvuru Tarihi

0
4237

YKS 2023 Başvuru Tarihi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kurumu ÖSYM tarafından açıklandı sınava girecek adaylar dikkat işte ÖSYM 2023 YKS Başvuru Tarihi ve Sınav Tarihleri…

ÖSYM’nin açıkladığı “2023 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi”ne göre, 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2023-YKS) sınav tarihi belli oldu.

YKS 2023 ne zaman?

2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2023-YKS) 17-18 Haziran‘da yapılacaktır.

Temel Yeterlik Testi (TYT) 17 Haziran, Alan Yeterlik Testleri (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) 18 Haziran’da gerçekleştirilecektir.

2023 YKS başvurusu ne zaman başlıyor?

YKS başvuruları 9 Şubat-6 Mart 2023’te alınacak, sınavın sonuçları 20 Temmuz’da açıklanacaktır.

1. AYT

AYT, açılımı Alan Yeterlilik Testleri olan ve 2018 yılından bu yana uygulanmakta olan YKS’nin ikinci oturumudur. Lise son sınıf öğrencileri ya da lise mezunu olan kişiler 4 yıllık bir üniversiteye gitmeye hak kazanabilmek için AYT’ye girmelidir. Alan Yeterlilik Testi’ne sadece TYT barajını geçmiş olan öğrenciler girebilmektedir. AYT’de adayların karşısına Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden sorular çıkmaktadır. Sınava girecek olan adaylar hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri çözmelidir. Puan türlerinin tamamının hesaplanmasını isteyen adaylar ise bütün soruları çözmelidir. Alan Yeterlilik Testleri’nde adayların karşısına 40 matematik, 40 Türkçe, 40 fen bilimleri ve 40 sosyal bilimler sorusu çıkmaktadır. Toplam soru sayısı 160’dır.

4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü AYT’de baraj puan 180’dir. AYT puanının hesaplanabilmesi için adaylar ilgili testlerin en azından birinden 0,5 ham puan almış olmalıdır. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık olmak üzere toplamda 3 farklı puan türü bulunan AYT, öğrencilerin kendi alanlarında sahip oldukları başarıları ölçmektedir.  AYT puanının üniversite sınav sonucuna etkisi ise %60’dır.

2. TYT

TYT’nin açılımı Temel Yeterlilik Testidir ve 2018 yılından bu yana uygulanmakta olan YKS’nin (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ilk oturumudur. TYT’ye giren adaylar, AYT veya YDT’ye girmeden de üniversiteye gidebilmektedir. TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girebilmek için adayların TYT puanının en az 150 olması gerekmektedir. 150 ve üzerinde puan alan tüm adaylar 2 yıllık bölümlere yerleşebilmektedir.

Üniversiteye girmeye hak kazanabilmek için girilmesi zorunlu olan TYT, mantıksal düşünme, akıl yürütme, değerlendirme ve düşünme temelli problem çözme becerilerini ölçmek üzerine kurulu bir sınavdır. TYT’den 200 ve üzeri puan alan adaylar sınav sonuçlarını 2 yıl kullanabilmekte, isterlerse bir sonraki sene TYT’ye girmeden AYT ve YDT’ye girebilmektedir. Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri derslerinin bulunduğu Temel Yeterlilik Testi, toplamda 120 sorudan oluşmaktadır. Sınavda adaylara verilen süre ise 135 dakikadır.

TYT baraj puanı 150’dir. TYT barajını geçememiş olan adaylar, AYT veya YDT’ye girebilmektedir fakat SAY, SÖZ, EA ve DİL puanları hesaplanmamaktadır. TYT puanının hesaplanabilmesi için gerekli olan net sayısı ise Türkçe veya Matematik testlerinin herhangi birisinden 0.5 nettir.

TYT’de 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Türkçe ve matematik TYT’de başarıyı belirleyen en önemli derslerdir. Üniversite sınav sonucunun %40’ına etki eden TYT, 40 matematik, 40 Türkçe, 20 fen bilimleri ve 20 sosyal bilimler sorusundan oluşmaktadır. Bu derslerin yüzde bakımından ders ağırlıkları ise şöyledir: Türkçe %33, Matematik %33, Sosyal Bilimler %17, Fen Bilimleri %17.

3. YDT

YDT’nin açılımı Yabancı Dil Testi’dir ve 2018 yılından bugüne kadar uygulanmakta olan YKS’nin 3. oturumudur. Dil puanı ile öğrenci alan bölümlere girmek isteyen adayların girmesi gereken sınavdır. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinden herhangi biri seçilerek girilen YDT’de alınacak olan puanla sadece 4 yıllık dil bölümlerine girilebilmektedir. 2 yıllık dil bölümü bulunmamaktadır.

YDT’de adaylara toplam 80 soru sorulmaktadır ve sınav süresi 120 dakikadır. YDT’nin YKS puanına etkisi %60’dır. 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü sınavda adaylar için belirlenen baraj puan 180’dir. Yabancı Dil Testi’nin hesaplanabilmesi için 80 sorudan en az 0,5 net yapılmalıdır.

YKS’ye Nasıl Başvuru Yapılıyor?

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı), 3 oturumdan oluşan (TYT, AYT, YDT), 2018 yılından beri öğrencilerin üniversiteye gitmek için girdikleri bir sınavdır. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kaydı olan ve İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Nüfus Müdürlüklerinden fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinen tüm adaylar, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı bulunanlar sistemde geçerli eğitim bilgisi de bulunuyorsa bir başvuru merkezine gitmeye gerek kalmadan YKS başvurularını, sınava başvuru süresi içinde internet aracılığıyla veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması aracılığıyla bireysel olarak yapabilmekte ve belirlenen süre içinde sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayabilmektedir. YKS’ye başvururken izlenmesi gereken yol aşağıda listelenmiştir.

  • YKS’ye girecek tüm adayların ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine giriş yapabilecekleri şifrelerini oluşturmuş olmaları gerekmektedir. Şifre işlemi e-Devlet şifresiyle “e-Devlet Kapısı” uygulaması üzerinden yapılabilmektedir.
  • YKS’ye başvuracak tüm adayların, sınava başvuru öncesinde geçerlilik süresi sınavın bitiş tarihinin bir gün sonrası veya daha ileri tarihli olan HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir. Sınava girecek olan adaylar sahip olduğu HES kodunun kaydını ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde PROFİLİM alanında bulunan “HES KODU BİLGİLERİM” sayfasından yapmalıdır.
  • Başvuruların nasıl ve nereye yapılacağı belirlenmelidir. Sınava başvuru merkezlerinin adreslerine başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin internet adresinden ulaşmak mümkündür. Başvuru internet üzerinden ve ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (AİS) mobil uygulaması üzerinden de yapılabilmektedir.
  • Başvuru işleminin tamamlanabilmesi için adayların belirlenen sınav ücretini yatırmaları gerekmektedir. Adaylar seçmiş oldukları oturumlara (TYT, AYT, YDT) bağlı olarak sınav ücretini ÖSYM’nin internet üzerinden açıkladığı kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan herhangi birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ÖSYM’nin belirledi tarihler arasında yatırmış olmalıdır. Şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından başvuru hizmeti ücreti ve sınav ücreti ile yerleştirme ücreti alınmamaktadır. Sınav ücretini ödemeyen adayların başvuruları geçersiz sayılmaktadır.
  • İşlemlerini Başvuru Merkezinden yapan adayların Aday Başvuru Formunu, Aday Başvuru Merkezine teslim etmeleri gerekmektedir.
  • 11.02.2022 – 07.03.2022 tarihlerinde başvurusunu gerçekleştirememiş olan adaylar geç başvuru tarihi olan 16.03.2022 – 17.03.2022 saat 23:59’da başvuru yapabilmektedir. Bu tarihlerde başvuru yapan adaylar sınav ücretlerini bankalar üzerinden ödeyememektedir. ÖSYM’nin internet adresinden kredi kartı veya banka kartı ile yapabilmektedir. Geç Başvuru tarihinden sonra sınava başvuru işlemleri sonlanmaktadır. Belirtilen Geç Başvuru tarihi sonrasında sınava başvurulamamaktadır.
  • YKS başvurularına oturum eklemek isteyen adaylar, YKS başvuru süresi ve geç başvuru günlerinde ilgili oturumlara ait sınav ücretlerini gerekli yerlere yatırarak oturum ekleme işlemi yapılabilmektedir.
  • Adaylar YKS’ye yurt dışından da başvurabilmektedir. ÖSYM tarafından belirtilen başvuru tarihlerinde yurt dışında olan ve başvuru merkezine gitme durumu olmayan adaylar (KKTC ve Kırgızistan-Bişkek hariç), başvurularını ÖSYM’nin kılavuzda belirtilen şekilde yapabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz