Orkide Toprağı Ne Zaman Değişir?

0
3993

Orkide Toprağı Ne Zaman Değişir? Orkide bitkisinin ideal saksı ve toprak değişimi çiçek açtıktan sonraki zamana denk gelmektedir. Yeni çiçeklerin açması ve yeni büyümeye başlamasının ardından hemen toprak değişimi yapılabilir. Fakat bu durum her gerçekleştiği zaman yapılmamalı. Genellikle 18 ay ile 24 ay arasında toprak değişimi yapılabilmektedir.

Orkide Hakkında

Orkideler mükemmel ev bitkileridir – şık, uzun ömürlü ve bakımı kolaydır. Asgari çabayla yıllarca çiçek açmaya devam edecekler.

Yıllarca aynı alanda yaşadıktan sonra işler sıkışık olabilir. Aynı şey güve orkideniz için de söylenebilir. Orkidenizi yenileyin – ve köklerini yaymasına izin verin – ona yeni bir yuva verin ve saksısını değiştirin.

Orkidelerin genellikle yılda bir kez saksılarının değiştirilmesi gerekir. Nakil için en iyi zaman çiçeklenmeden hemen sonra veya yeni büyüme ortaya çıktığında.

Bu nedenlerden herhangi biri sizin için geçerliyse, saklama zamanının geldiğini bileceksiniz:

Orkide Toprağı Ne Zaman Değişir? Orkidenizin sıkıca dolanmış kökleri var. Phalaenopsis orkidelerinin gevşek bir şekilde dolaşmış kökleri olması normaldir. Bu, orkidenizin saklanması gerektiğinin kesin bir işaretidir. Her yıl veya iki kez taze saksı toprağı ile daha büyük bir tencereye yerleştirerek bitkilere nefes alma odası verin.
Repot yaptığınızdan beri bir süre geçti. Orkide her yıl taze saksı karışımına ihtiyaç duyar.
Bu, bitkilere en iyi besinleri sağlamaya devam eder ve uygun hava sirkülasyonunu teşvik eder. Değiştirilmeyen toprak daha fazla su tutabilir, bu da kök çürümesine yol açar ve orkidenizi mantar hastalıklarına karşı savunmasız bırakır.
Orkidenizin kökleri yumuşak ve kahverengi. Saksıyı değiştirmek için gerçekten çok beklediyseniz, orkidenizin çok fazla su tuttuğunu fark edeceksiniz. Kökler kahverengi görünecek ve dokunuşa yumuşak gelecektir. Taze orkide saksı karışımı, bitkinize mutlu ve sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu ortamı sağlayacaktır.

Bir Orkide Nasıl Çoğaltılır?

Bir öncekinden bir veya iki inç (2,5-5 cm.) daha büyük olan yeni bir saksı seçin. Özel orkide yetiştiricilerinin, köklerdeki hava sirkülasyonunu artırmak için yüzeyin her tarafında delikler vardır, ancak geleneksel bir pişmiş toprak kap da kullanabilirsiniz. Orkide saksı karışımınızı büyük bir kaseye koyun ve kaynar suyla kaplayın. Suyun oda sıcaklığına soğumasını bekleyin, ardından saksı karışımını boşaltın. Orkide saksısının nasıl değiştirileceği hakkında öğrenilmesi gereken en önemli şeylerden biri, bakteri ve mikroplar söz konusu olduğunda çok hassas olmalarıdır. 1/2 su bardağı (120 ml.) ev tipi çamaşır suyu ve 1 galon (4 L.) sudan oluşan bir çözelti hazırlayın. Ekiciyi ve kullandığınız tüm aletleri buna batırın. Devam etmeden önce ellerinizi yıkayın. Tencereyi bitkiden yavaşça çekin ve kökleri yıkayın. Kahverengi veya çürüyen kökleri kesmek için keskin makas kullanın. Yeni ekiciyi ıslatılmış saksı ortamıyla doldurun ve bitkiyi, tabanı ortamın tam üstüne gelecek şekilde yerleştirin. Dikim ortamının bitlerini kökler arasına itmek için bir çubuk kullanın. Yeni kökler ortaya çıkmaya başlayana kadar orkideyi en az bir hafta buğulanmış halde tutun. Bir orkidenin saksısını değiştirmek korkutucu olmak zorunda değildir. Sadece zamanlamaya dikkat edin ve sevgili bitkinizin gelişmesi için uygun yetiştirme koşullarını sağlayınız.

orkide toprağı ne zaman değişir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz