Bursluluk Sınavı Başvuru Tarihi

0
1244

Bursluluk sınavı başvuru tarihi araştırılan konular arasında yer almaktadır. İOKBS bursluluk sınavı başvuru tarihi şartları nelerdir? 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıflara yönelik olarak İOKBS, 25 Nisan 2020 tarihinde Türkiye saati ile saat 10.00’da yapılacaktır. Haberimiz içerisinden 5 Şubat ve 17 Şubat tarihleri aralığında yapılabilecek başvurular ile ilgili detaylara haberimiz içerisinden ulaşabilirsiniz.
Bursluluk sınavı başvuru şartları 2020 yılında da yoğun ilgi görüyor. Bursluluk sınavı soruları nasıl olacak? İşlemler 5-17 Şubat 2020 tarihleri arasında yapılıyor. Haberimiz içerisinden adayların taşıması gereken şartlara, başvuru kılavuzuna ve detaylara ulaşabilirsiniz.

BURSLULUK SINAVI BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

a. Türkiye Cumhuriyeti ya da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b. Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul şartlarını taşımaktır,

MEB BURSLULUK İOKBS KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

c. Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarında öğrenci olmaktır,

ç. İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı/ cezası almamış olmaktır,

d. Ailenin bir önceki mali yıla ait olan yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu’nda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4 (dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmaktır. Ailenin 2019 senesi yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın 2020 Mali Yılı için tespit edilen 14.640,00 (ondörtbinaltıyüzkırk) TL’yi geçmemesi gerekmektedir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2019 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır.

  • İŞTE İOKBS BURSLULUK SINAVI BAŞVURU TARİHLERİ

5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı,9,10 ve 11’inci Sınıflar için başvurular 5-17 Şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olup, İOKBS Sınav Giriş Belgeleri 10 Nisan 2020 tarihinde yayınlanacaktır.

2019 YILI BURSLULUK SINAVI SORULARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BURSLULUK SINAVI SORULARI NASIL OLACAKTIR?

Bursluluk sınavında 5,6,7’nci sınıf öğrencilerine Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimleri soruları yöneltilecektir.

Sınavda, 8. Sınıf ve hazırlık sınıfı (8. Sınıf müfredat programından hazırlanacaktır.) öğrencilerine Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler (T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Anlak Bilgisi) soruları sorulacaktır.

Belirtilen süre aralığında 9, 10, 11’nci sınıf öğrencileri Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fen Bilimleri (Fizik, Kimya ve Biyoloji), Sosyal Bilimleri (Tarih, Coğrafya ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) sorularını yanıtlamaya çalışacaklardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz