Ales Geç Başvuru Tarihi 2020

0
735

Ales Geç Başvuru Tarihi 2020

Ales Geç Başvuru Tarihi 2020 ALES’e girmeyi planlayanlar için son başvuru günü normalde bugün olması gerekiyordu fakat, sınavın ertelenmesi ile ALES geç başvuru günü de ertelendi. Peki Normal başvuru dönemini kaçırdıysanız bugün geç başvuru günüyle son bir şansınız var. Peki ALES geç başvurusu nasıl yapılır ve başvuru ücreti nasıl yatırılır? İşte ALES geç başvuru rehberi burada…

Akademik kadro veya lisansütü eğitim (Yüksek lisans, doktora, Tezsiz Yüksek Lisans) için ALES puanı şartı bulunmaktadır. 2020 senesinin ilk ALES’i için başvuru dönemi sona ermişti ve normalde bugün yani 1 Nisan geç başvuru günüydü fakat koronavirüs nedeniyle sınav 16 Ağustos’a ertelenince geç başvuru günü de ertelenmiş oldu.

– ALES 2020 GEÇ BAŞVURU GÜNÜ NE ZAMAN?
Ales Geç Başvuru Tarihi ÖSYM’nin yeni sınav takvimine göre ALES girmeyi planlayanlar 1 Temmuz Çarşamba gece 23.59’a kadar ÖSYM’ye ALES başvuruları yapılabilecek. Ancak geç başvurunun normal başvurudan bazı farkları var. Peki Peki ALES geç başvurusu nasıl yapılır? Sınav ücreti ne kadar ve nasıl yatırılır? İşte detaylar…

– ALES GEÇ BAŞVURU NASIL YAPILIR?
ALES’e başvuru iki türlü yapılmaktadır. ÖSYM’nin bünyesinde geçerli bir fotoğrafı bulunanlar AİS (https://ais.osym.gov.tr/) üzerinden başvuru yapabilecekler. Bulunmayanlar ise bir ÖSYM başvuru merkezi aracılığıyla ile başvuru işlemlerini gerçekleştirecekler. Geçerli fotoğrafın kriteri ise son 50ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf olmasıdır.

– ALES BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

ALES GEÇ BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?
Adaylardan geç başvuru olduğu için sınav ücreti olarak 195 TL tahsil edilmektedir. Ayrıca normal başvurudan farklı olarak sınav ücreti bankalara yatırılamamaktadır. Sınav ücretinin ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenmesi gerekiyor. Geç başvuru yapan adayların sınav ücretini saat 23.59’da yatırmaları şarttır yoksa başvuruları kabul edilmemektedir.

ALES NASIL BİR SINAVDIR?
Ales Geç Başvuru Tarihi 2020 Sınavında adaylara 50 sayısal 50 sözel olmak üzere toplam 100 soru sorulacak ve soruları cevaplamaları için 150 dakika süre verilecektir.

ales geç başvuru tarihi

basvurutarihi.com bizleri takip etmeye devam ediniz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz